הרשמה
משתמשים יקרים,
אנא הזינו את כתובת המייל שלכם
כדי לקבל עדכונים על החדשות שלנו.
שלטון החוק בעקבות הסרט, מסע אינטרקטיבי
  • חפש  חיפוש מתקדם 

בג”ץ 2056/04 מועצת בית סוריק נ’ ממשלת ישראל

ביום 30.6.2004, עשרה ימים לפני פרסומה של חוות דעתו של בית הדין הבינלאומי בעניין גדר ההפרדה, מפרסם בג”ץ את ההלכה הראשונה והחשובה בעניין הגדר ההפרדה –בג”ץ בית סוריק

בית המשפט קובע מתווה לפיו הבחינה המשפטית בבג”ץ תעשה ביחס לכל מקטע של הגדר באופן נפרד ולא ביחס לתוואי הגדר בכללותו. בעקבות הפסיקה מוגשות עתירות רבות נוספות, התוקפות גם הן את חוקיות התוואי במקטעים שונים של הגדר. הגשתן של עתירות אלה הביאה לתיקונו של תוואי הגדר במקטעים רבים, והביאה להפחתת הפגיעה ממנה סבלה האוכלוסיה הפלסטינית המקומית. הגם שרובן המכריע של העתירות נדחות בסופו של דבר, הרי שהדבר נעשה רק לאחר שמערכת הביטחון בוחנת את התוואי הקודם ובמקרים רבים מודיעה על שינויו. במקרים אלה ברור, שללא מעורבות בג”ץ לא הייתה מתרחשת הבחינה החוזרת והתיקון של תוואי הגדר.

 לחצו כאן להורדה/צפייה בקובץ
מקור זה מופיע ב:
למי מותר לתכנן ולבנות בשטחים הכבושים?

פסק דין שהוציא בג”ץ לאחרונה נמנע מלשנות את הצו הצבאי משנת 1971 שהעביר את סמכויות התכנון והבנייה האזרחיות לידי המפקד הצבאי. כך נותרו עשרות אלפי תושבים פלסטינים ללא זכויות תכנון ובנייה על אדמתם.

בג"ץ והשטחים פרק שלישי: ההתנחלויות

חלק זה מתמקד בפועלו של בג”ץ ביחס למהלך של שינוי הסטטוס קוו בשטח שנכבש, דהיינו, בתפקיד שמילא אל נוכח מפעל ההתנחלות הישראלית בשטחים.

 

שלטון החוק

בעקבות הסרט, מסע אינטרקטיבי

אתר המובייל שלנו בבנייה ויעלה בקרוב!

בינתיים, הכנסו לאתר האינטרקטיבי של שלטון החוק דרך הדסקטופ שלכם, והרשמו כאן כדי לקבל עדכונים.

להרשמה

שלח!
תודה רבה!